STAFF LIST 2020-2021

 

Leadership Team

Mr Stephen Lord

Mr Stephen Lord

Headteacher

Mrs Elaine Yates

Mrs Elaine Yates

Deputy Head

Mr Kevin Jones

Mr Kevin Jones

Assistant Head

Emma Read

Emma Read

Assistant Head

Richard Everson

Richard Everson

Senior Associate Head

Karen Cuff

Karen Cuff

Associate Head

Louise Penny

Louise Penny

Business Manager

Heads of Year

Helen Blakey

Helen Blakey

Head of Year 7

Sarah Thomas

Sarah Thomas

Head of Year 8

Joseph Henry

Joseph Henry

Head of Year 9

Rebecca Harris

Rebecca Harris

Head of Year 10

Sarah Davies

Sarah Davies

Head of Year 11

Department Heads

Joanne Davies

Joanne Davies

Head of Art

Hannah Todd

Hannah Todd

Head of Drama

Samuel Davies

Samuel Davies

Head of English

Gabrielle Fitzgerald

Gabrielle Fitzgerald

Head of Humanities

Marc Guzowski

Marc Guzowski

Head of ICT

Natalie Hillman

Natalie Hillman

Head of Maths

Emilie Cousins

Emilie Cousins

Head of MFL

Sarah Peterson

Sarah Peterson

Head of MFL

Paul Cook

Paul Cook

Head of Music

Rhys Barber

Rhys Barber

Head of PE

Stuart Allen

Stuart Allen

Head of RE

Rebecca Lewis

Rebecca Lewis

Head of Science

Simon McFadden

Simon McFadden

Head of Technology

Karen Cuff

Karen Cuff

Head of Welsh

Richard McLennan

Richard McLennan

ALNCo

Art

Head of Department
Joanne Davies

Drama

Head of Department
Hannah Todd
Drama
Amie Osborne

 

English

Head of Department
Samuel Davies
2nd in Department
Rhiannon Rees
English
Andrew Lambert
English/Literacy Coordinator
Emily Warlock
English
Emma Read
English
Amie Osborne

Geography

Geography
Joseph Henry

 

History

Head of Department
Gabrielle Fitzgerald
History
Jessica Matthews

 

ICT

Head of Department
Marc Guzowski
ICT
Anthony Russell

Maths

Head of Department
Natalie Hillman
2nd in Department
Andrew Evans
Maths/Numeracy Coordinator
Sara Wall
Maths
Gareth James
Maths
Alex Brown
Maths
Samantha Watt

 

Media

Media
Emma Read
Media
Amie Osborne

 

MFL

Head of Department
Emilie Cousins
Head of Department
Sarah Peterson
MFL
Jolene Grainger
 

Music

Head of Department
Paul Cook
 

PE

Head of PE
Rhys Barber
PE
Isabelle Thomissen
PE
Kevin Jones
PE
Holly Griffin
WRU Hub Officer
Rhys Francis
 

RE

Head of RE
Stuart Allen
RE
Rebecca Harris
RE
Lee James
RE
Sheila Spokes
RE
Helen Blakey
 

Science

Head of Department
Rebecca Lewis
2nd in Science
Clare Bowen
Science
Richard Tucker
Science
Christopher Powell
Science
Sarah Davies
Science
Sarah Davies
Science
Richard Everson
 

Technology

Head of Department
Simon Mcfadden
Food Technology
Sheila Spokes

Welsh

Head of Department
Karen Cuff
Welsh
Sarah Thomas

The Sanctuary

Wellbeing Officer
Nathan Daniel
Pastoral Mentor
Crissie Blewitt
Attendance
Sarah Holcombe
Engagement Officer
Jack Nield

Administration

SIMS & Exams Support
Samantha Murray
Admissions
Claire Williams
HR Assistant/Finance Assistant
Sarah Harris
First Aid/Cover Coordinator
Diane White
Attendance Officer
Sarah Holcombe
School Support
Clare Peterson
School Support
Sandra Watkins
 

Technicians

Lab Tech
Carys Davies
Network Manager
Laura Simmonds
DT Technician
Rachael James
 

LSA

Assistant ALNCO
Kathryn Moody
TA
Michelle Gilchrist
TA
Angus Mellen
TA
Susanne Wood
TA
Sarah Jenkins
TA
Helen Gregory
TA
John Tovey
TA
Sam Peterson

Cover Staff

HLTA/Cover
Stacey Parker
HLTA/Rugby Development Officer
Rhys Francis

Caretakers

Caretaker
Daniel Lewis
Caretaker
Jason Ford

Midday Supervisors

Midday Supervisor
Mandy Harry
Midday Supervisor
Gillian Judd
Midday Supervisor
Andrew Morgan
Midday Supervisor
Ruth Waters
Midday Supervisor
Susan Harris
 
X